Data: 28.03.2022 / Autor: Redakcja
Od stycznia 2022 roku PSONI Koło w Gorzowie Wlkp. realizuje program "Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami" - edycja 2022.
Program finansowany jest z środków budżetu Państwa z Funduszu Solidarnościowego.
Dofinansowano z Funduszu Solidarnościowego – 519 200,00 zł.
Całkowita wartość zadania – 519 200,00 zł .
W ramach programu zaplanowano zapewnić usługę całodobowej opieki wytchnieniowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W ramach Programu zapewnimy:
- Usługę opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego.
Realizacja usługi planowana jest w prowadzonym przez nas ośrodku wsparcia: Gorzów Wlkp. ul. Drzymały 37/2
W przypadkach uzasadnionych usługę możemy realizować w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu. - Usługę opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa(psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki. Wykonanie tej usługi realizowane będzie w jednostkach organizacyjnych PSONI Gorzów Wlkp. ul. Dekerta 1, Gorzów Wlkp. ul. Walczaka 1a, oraz w miejscach wskazanych przez prowadzących usługę.
Celem realizowania usługi
- opieki wytchnieniowej całodobowej jest czasowe odciążenie opiekunów faktycznych od codziennych obowiązków sprawowania całodobowej opieki, zapewnienie im czasu na odpoczynek, regenerację, umożliwienie podjęcia leczenia szpitalnego.
- specjalistycznego poradnictwa jest wzmocnienie osobistego potencjału opiekuna, zniwelowanie obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki, poprawa samopoczucia, przeciwdziałanie wypaleniu się emocjonalnemu opiekuna i zniechęceniu do życia w związku z wieloletnim, codziennym obciążeniem opieką nad osobą zależną. Zwiększenie wiedzy i umiejętności u opiekunów w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki, podniesie ich poziom kompetencji w zakresie wsparcia osoby niepełnosprawnej ułatwi pielęgnację, udoskonali sposób żywienia, umożliwi codzienne usprawnianie w warunkach domowych, czego efektem będzie zwiększenie jakości sprawowanej opieki a tym samym poprawa jakości życia i stanu zdrowia osoby zależnej.
Grupa docelowa:
- dzieci i młodzież z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności bądź orzeczeniem równoważnym.
UWAGA !
Zgodnie z Programem w przypadku większej liczby zgłoszeń niż nasze możliwości, wsparcie zostanie udzielone w oparciu o kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej - Skali FIM. W pierwszej kolejności zostanie skierowane do opiekunów osób, które wg skali FIM otrzymali najniższą punktację, tj. od 18 punktów w górę. Ponadto dopuszcza się także dodatkowe czynniki jak np. leczenie szpitalne opiekuna.
Zainteresowanych zapraszamy do złożenia Karty zgłoszenia do Programu
Wraz z kartą zgłoszenia należy złożyć:
- Kopię orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności, bądź równoważny dokument orzekający niepełnosprawność,
- W przypadku osób ubezwłasnowolnionych należy złożyć dokument z sądu o stanowieniu opieki prawnej,
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
Więcej informacji na Roundcube Webmail 1.4.13 :: 1.2 Program-Opieka-wytchnieniowa-czlonkow-rodzin-lub-opiekunow-osob-z-niepelnosprawnosciami---edycja-2022.-1635497325 (1).pdf (ovh.net)