POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ KOŁO W GORZOWIE WLKP.

Świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnychData: 28.08.2019 / Autor: Redakcja

W odpowiedzi na nasze zapytanie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej udzieliło informacji dot. świadczenia uzupełniającego dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do zapoznania się z treścią korespondencji.

Zapytanie:

W przypadku gdy z ZUS świadczona jest renta socjalna dla osoby niepełnosprawnej ze sprzężeniami, a w decyzję ZUS wpisano tylko całkowitą niezdolność do pracy, pomijając niezdolność do samodzielnej egzystencji, to jakie czynności winna przedsięwziąć osoba, która w zakresie niepełnosprawności kwalifikuje się do świadczenia uzupełniającego by złożyć w ZUS wniosek o świadczenie uzupełniające? 1. Czy wystarczy dołączyć do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności z Zespołu orzekania ds. niepełnosprawności, w którym zaznaczono punkt, że wymaga na co dzień pomocy osoby drugiej co jest równoznaczne z klauzulą braku zdolności do samodzielnej egzystencji. 2. Czy należy złożyć do ZUS wniosek o ponowną komisję by w orzeczenie z ZUS wpisano prócz całkowitej niezdolności do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji. 3. Czy Ustawodawca przewidział inne procedury, jeżeli tak to jakie. ? Proszę odpowiedzieć prostym językiem jasnym i zrozumiałym zgodnie z zasadami przyjaznej administracji dla obywatela. Nadmieniam ponadto, że od wielu lat ZUS omija stan rzeczywisty osób orzekanych i wypracował standard nie wpisywania w swoje orzecznictwo klauzuli "niezdolny do samodzielnej egzystencji", ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami nie musi wówczas wypłacać zasiłku pielęgnacyjnego. Świadczenie to wypłaca PCPR w niższej wysokości.

Odpowiedź MRPiPS - plik PDF

Na naszej stronie internetowej na bieżąco będziemy publikować nowe informacje dotyczące świadczeń uzupełniających i nie tylko. Zachęcamy więc do śledzenia strony oraz profilu FB.

 


 

 

Sponsorzy


PartnerzyPolecamycopyrights psouu-gorzow.pl 2015. all rights reserved. wsparcie techniczne i graficzne zapewnia: gess.pl